Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanák se "pochlubil" nelegálním zaměstnáváním a chtěl by kázat morálku...

4. 10. 2016 13:32:11
Včera v Událostech komentářích byl krátký záznam videa z vystoupení poradce prezidenta Zemana, prezidenta svazu průmyslu a dopravy Hanáka na brněnském strojírenském veletrhu.

Je znám svým arogantním vystupováním, ovšem včera vybočil i ze své normy. Během chvíle dehonestoval nezaměstnané, řekl jejich počet (cca. přes 300 tisíc), a že prý potřebují v průmyslu kvalifikované středoškoláky a vysokoškoláky s technickou kvalifikací. Oslovil a osočil nepříjemným arogantním tónem premiéra, že bude chtít na tripartitě "rozbor" těch nezaměstnaných. (Tady vládne privátní podnikatel Hanák?) Dále řekl, že prý někteří z nich v klidu žijí na sociálních dávkách a že my (rozuměj podnikatelé) jim dáváme razítko, že je nechceme. Další velká skupina nezaměstnaných je prý v šedé ekonomice, možná uvedl, že prý cca. přes sto tisíc lidí.

Pokud jsem to dobře slyšel a pochopil, chtěl bych se k tomu vyjádřit.
Za prvé uvést celkový počet nezaměstnaných a zároveň žádat technicky kvalifikované středoškoláky a vysokoškoláky je "prázdným plácnutím", protože neví, kolik nezaměstnaných splňuje tato kritéria a ještě k tomu vůbec nemluvil o tom, kde se nezaměstnaný a pracovní pozice nachází, jestli nejsou oba na opačném konci republiky. Poté argumentoval, že prý jim dáme (rozuměj my podnikatelé) razítko, že uchazeče o nezaměstnání nepřijmeme. A já se ptám, no a co? Takhle to přece funguje pořád a za to nemohou nezaměstnaní, o přijetí do pracovního poměru přece rozhoduje zaměstnavatel.

Ale to je jen takový slabší předkrm. Poté přišlo něco, co mi vyrazilo dech. Hanák osočil nezaměstnané, kteří jsou údajně v šedé ekonomice (možná uvedl cca. přes 100 tisíc lidí). Jestli jsem ho dobře pochopil, tak údajně pracují nelegálně, načerno. Ptám se, kdo vystavuje pracovní smlouvu či zaměstnává nelegálně bez pracovní smlouvy? Přece privátní podnikatel. Zaměstnanec to vůbec nemůže ovlivnit. Mám chápat slova Hanáka jako přiznání páchání trestného činu krácení daně některými privátními podnikateli v širokém měřítku? Chce to snad svést na uchazeče o práci, že pracují načerno, když jinou možnost jim zaměstnavatel nedá? Nelegální zaměstnávání by mělo být trestným činem a ne ho trestat zástupným trestným činem krácení daní. Zaměstnávání načerno by měl stát dostatečně trestat a dostatečně aktivně vyhledávat. Privátní podnikatelé by si poté rozmysleli, jestli zaměstnávat načerno.


Drzost privátního podnikatele Hanáka nezná mezí, je podobně drzý jako Zeman (vrána k vráně sedá, je to jeho poradce). Dehonestuje, osočuje jiné a přitom se ještě přizná, že někteří privátní podnikatelé porušují zákon nelegálním zaměstnáváním. Přitom jsou to zaměstnavatelé, zastoupeni mmj. Hanákem na tripartitě, kteří odmítají odbory navrhované zvyšování nemravně nízké minimální mzdy (za pravicových vlád Topolánka a Nečase se nezvýšila ani o korunu po mnoho let) a jsou to oni, kdo blokují rozumnou dohodu. Využívají tak levnou pracovní sílu a mají tu drzost, že kážou morálku obětem systému kapitalismu nezaměstnaným. Nezaměstnaní existují proto, aby lidé jako Hanák mohli být pohádkově bohatí, protože nezaměstnanost umožňuje vyvinout vyšší tlak na zaměstnance, tj. dát jim více práce a méně peněz.

Minimální mzda v České republice údajně patří k nejnižším v EU. Přesto privátní podnikatelé jako je Hanák odmítají nemravně nízkou minimální mzdu zvýšit na důstojnou minimální mzdu např. ve výši 15 tisíc korun (což by bylo důstojné), oni odmítají ji zvýšit i na 12 tisíc korun!

Podobné výroky jako předvedl Hanák šíří v zemi sociální fašismus, který útočí na oběti nezaměstnané a naopak nežádá po privátních zaměstnavatelích solidaritu, protože dosahují zisku i z práce spoluobčanů. Je to účelový trik, jak poštvat proti sobě ty, co mají málo (zaměstnance) a ty, co mají ještě méně nebo skoro nic (nezaměstnaní) a zároveň zamlčovat, že někteří zaměstnavatelé platí nízké mzdy, zaměstnávají nelegálně a platí nízké daně (daň korporací, tj. právnických osob je pouze 19% a po optimalizaci údajně až 13%!) a naopak říkat, že údajně dávají lidem práci. Přitom smyslem privátního podnikání je zisk, což přiznávají i sami privátní podnikatelé, tzv. dávání lidem práci je pouze prostředkem k dosahování zisku.


Je to účelový trik, jak odvést pozornost od skutečného řešení problému, který je nespokojenost lidí. Klíč k řešení mají totiž zaměstnavatelé, pokud budou platit vyšší mzdy, vytvoří zaměstnancům lepší pracovní podmínky. Šíření podobných argumentů jako předvedl Hanák je ubohé a průhledné a může na to tzv. "skočit" pouze naivní neznalý člověk.
Hanba!

Autor: Zdeněk Steinbauer | úterý 4.10.2016 13:32 | karma článku: 24.50 | přečteno: 1296x

Další články blogera

Zdeněk Steinbauer

Skandální diskvalifikace Petera Sagana, Tour de France si dala vlastní gól....

Četl jsem, že Peter Sagan je diskvaifikovaný z celé Tour de France. Zásadně s tím nesoulasím a je to skandální.

4.7.2017 v 22:22 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Zdeněk Steinbauer

Stop "nadvládě automobilů" ve městech aneb města patří lidem, ne automobilům.

Úvodem bych chtěl říct, že města patří lidem a ne automobilům. Je to klíč k řešení problému zvaný automobilismus ve městech.

1.7.2017 v 10:47 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 3096 |

Zdeněk Steinbauer

O nevině, vině rozhoduje v právním státě nezávislá justice, ne politici, média či "ulice"

Zásahy prezidenta Zemana a ministra spravedlnosti Pelikána do probíhající "kauzy Rath" považuji za skandální ohrožení jednoho z pilířů demokratického systému nezávislé justice.

13.6.2017 v 13:20 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 515 | Diskuse

Zdeněk Steinbauer

Korektnost je slušnost, nehrajme si se zlem, historie vypráví....

Zaujal mě článek, ve kterém je rozhovor s místopředsedou Nejvyššího soudu panem Fialou s titulkem "Vedle základních lidských práv by měly existovat i základní povinnosti, tvrdí místopředseda Nejvyššího soudu". (Odkaz dole.)

24.3.2017 v 11:44 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 1139 |

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Kolektivní reprezentace, kulturní rasismus a terorismus

Kdybych byl novinářem na středním východě, tak bych například o incidentu „Natálka“, kdy rozjaření teenageři hodili zápalnou láhev do okna domu se spícími „nepřáteli“ všech, psal jako o terorismu vůči vlastním obyvatelům.

24.7.2017 v 22:51 | Karma článku: 3.70 | Přečteno: 204 | Diskuse

Jan Dvořák

Dobře, že před 70 lety neexistoval internet, možná bychom naletěli Marshallovi na plán

V době, kdy začal dostávat jasnější obrysy tzv. Marshallův plán obnovy evropského hospodářství, mohlo by jeho odmítnutí Gottwaldovou vládou vyvolat na "prasíti" široce sdílený nesouhlas neuvědomělé veřejnosti.

24.7.2017 v 18:26 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 357 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď pedagožce ve výslužbě

Napsala kolegyně blogerka Libuše Havlíková, sama sebe představující jako učitelku v důchodu, několik vět týkajících se aktuální situace v Jeruzalémě, které vyžadují rychlou a okamžitou odpověď.

24.7.2017 v 12:50 | Karma článku: 38.75 | Přečteno: 1750 | Diskuse

Pavel Šutka

Přímá volba prezidenta očima právníka - Díl. 1 - Proč právě 50.000 podpisů?

Proč při volbě prezidenta sbíráme právě 50.000 podpisů? Je to málo? A nebo moc? A jak se výše požadovaných podpisů vyvíjela po celou dobu snahy zavést v ČR přímou volbu prezidenta?

24.7.2017 v 12:17 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 1424 | Diskuse

Jan Dvořák

Merkelová je kotva stability. Myslel to Seehoffer upřímně? Známe odpověď

K překvapení většiny Bavorů, ale též valné části obyvatel „zbytku“ Německa, se bavorský premiér a šéf CSU Seehoffer vyslovil nadmíru příznivě o kancléřce Merkelové, ačkoli dříve se do ní strefoval, kudy chodil.

24.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 699 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 26.78 Průměrná čtenost 1177

názory o životěNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.