Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O nevině, vině rozhoduje v právním státě nezávislá justice, ne politici, média či "ulice"

13. 06. 2017 13:20:52
Zásahy prezidenta Zemana a ministra spravedlnosti Pelikána do probíhající "kauzy Rath" považuji za skandální ohrožení jednoho z pilířů demokratického systému nezávislé justice.

Prezident údajně vyhrožoval soudci Vrchního soudu, že označil odposlechy za nezákonné a ministr spravedlnosti použil sice legální možnost stížnosti pro porušení zákona v neprospěch obviněného, ale např. dle názoru bývalého Ústavního soudce Höllandera se jedná o, cituji, "byl zaveden do československého právního řádu pod sovětským vlivem přijetím trestního řádu v roce 1950", "pro politiky reprezentující moc výkonnou populistickým prostředkem v řadě kauz přinášejícím potlesk davu", "institut stížnosti pro porušení zákona česká teorie trestního práva po roce 1989 odmítla jako neslučitelný s principy demokratického trestního řízení, zejména pak s principem rovnosti jeho účastníků".


Je povinností zásadním způsobem oddělit dvě roviny, tj. 1) nezávislou justici a její kauzu Rath, justice rozhodne o nevině či vině a 2) sympatie či antipatie, laické úsudky, ovlivňování názoru lidí od jiných politiků, médií atp.


Rath je kontroverzní politik, který má řadu příznivců, ale i těch, co ho nenávidí a přejí mu vězení. Ale spravedlnost není o tom, co si který občan přeje, ale o tom, jestli je Rath nevinen či vinen. Ač se to může zdát nepraděpodobné, tak krabice se sedmi milióny, kterou údajně našli u Ratha na ulici, není "rozsudkem nezávislé justice v právním státě". Doufám, že rozsudky v této demokratické zemi neurčují politici, média či dokonce "ulice", ale nezávislá justice.

"Kauza Rath" je mimořádně citlivá s určitými zvláštními okolnostmi, jedná se o politika, který byl v době zatčení neformáním lídrem levicové opozice, který např. bránil privatizaci zdravotnictví a ostrými komentáři kritizoval pravicovou vládu. Že už tehdy byl nenáviděný řadou pravicových politiků a voličů, ale i spolustraníků, některých médií, jsem si v minulosti všiml. Pozoruhodná je obrovská péče, jaké se Rathovi dostalo od orgánů činných v trestním řízení, tj. např. dlouhodobé i prostorové odposlechy, o vazbě rozhodoval místně nepříslušný soud v Ústí nad Labem, vazba byla neúměrně dlouhá, což stát prostřednictví Ministerstva spravedlnosti přiznal a vyplatil Rathovi odškodné atp. Proto by měli politici např. Zeman, Pelikán být mimořádně opatrní a do kauzy jiného politika, tím spíše před volbami, nezasahovat, jinak se vystavují nebezpečí, že budou osočeni z ovlivňování kauzy a může to být závažný argument u Ústavního či mezinárodního soudu pro Ratha a jeho obhájce, že bylo porušeno právo na spravedlivý a nezávislý proces.


Lidé by si měli uvědomit, že zdaleka nejde pouze o Ratha, ale jde o to, jestli o nevině či vině bude rozhodovat nezávislá justice nebo politice, média či dokonce "ulice"....


Pozoruhodné je, že v kauze Rath Ministerstvo spravedlnosti uznalo nezákonnost tak dlouhé vazby a to samé ministerstvo prostřednictví ministra podalo stížnost pro porušení zákona v neprospěch obviněného. Tj. orgán, který již jednou sám přiznal selhání státu v této kauze v neprospěch obviněného se pustí do dalšího "ataku" obviněného a to v "teritoriu" nezávislé justice. Být na místě ministerstva spravedlnosti, mlčím, mlčím a mlčím.


Na závěr se zeptám, jestli měl bývalý Ústavní soudce pan Höllender pravdu, když uvedl jako údajný důvod existence sížnosti pro porušení zákona "potlesk davu"? Co myslíte, ozval se "potlesk davu"? Za sebe mohu říct, že jsem netleskal, protože není čemu.... Proč? Protože si přeji nezávislou justici. Nenechme se prosím ovlivnit emocemi, že se v této kauze jedná o z různých důvodů některými lidmi "nenáviděného" Ratha....

Odkazy na články Kauza Rath prolomila princip rovnosti http://echo24.cz/a/wzfk5/kauza-rath-prolomila-princip-rovnosti
Nejvyšší soud se v Rathově kauze zpronevěřil svému poslání http://www.reflex.cz/clanek/komentare/80000/nejvyssi-soud-se-v-rathove-kauze-zproneveril-svemu-poslani.html

Autor: Zdeněk Steinbauer | úterý 13.6.2017 13:20 | karma článku: 14.03 | přečteno: 515x

Další články blogera

Zdeněk Steinbauer

Skandální diskvalifikace Petera Sagana, Tour de France si dala vlastní gól....

Četl jsem, že Peter Sagan je diskvaifikovaný z celé Tour de France. Zásadně s tím nesoulasím a je to skandální.

4.7.2017 v 22:22 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Zdeněk Steinbauer

Stop "nadvládě automobilů" ve městech aneb města patří lidem, ne automobilům.

Úvodem bych chtěl říct, že města patří lidem a ne automobilům. Je to klíč k řešení problému zvaný automobilismus ve městech.

1.7.2017 v 10:47 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 3096 |

Zdeněk Steinbauer

Korektnost je slušnost, nehrajme si se zlem, historie vypráví....

Zaujal mě článek, ve kterém je rozhovor s místopředsedou Nejvyššího soudu panem Fialou s titulkem "Vedle základních lidských práv by měly existovat i základní povinnosti, tvrdí místopředseda Nejvyššího soudu". (Odkaz dole.)

24.3.2017 v 11:44 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 1139 |

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Kolektivní reprezentace, kulturní rasismus a terorismus

Kdybych byl novinářem na středním východě, tak bych například o incidentu „Natálka“, kdy rozjaření teenageři hodili zápalnou láhev do okna domu se spícími „nepřáteli“ všech, psal jako o terorismu vůči vlastním obyvatelům.

24.7.2017 v 22:51 | Karma článku: 3.70 | Přečteno: 204 | Diskuse

Jan Dvořák

Dobře, že před 70 lety neexistoval internet, možná bychom naletěli Marshallovi na plán

V době, kdy začal dostávat jasnější obrysy tzv. Marshallův plán obnovy evropského hospodářství, mohlo by jeho odmítnutí Gottwaldovou vládou vyvolat na "prasíti" široce sdílený nesouhlas neuvědomělé veřejnosti.

24.7.2017 v 18:26 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 357 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odpověď pedagožce ve výslužbě

Napsala kolegyně blogerka Libuše Havlíková, sama sebe představující jako učitelku v důchodu, několik vět týkajících se aktuální situace v Jeruzalémě, které vyžadují rychlou a okamžitou odpověď.

24.7.2017 v 12:50 | Karma článku: 38.75 | Přečteno: 1750 | Diskuse

Pavel Šutka

Přímá volba prezidenta očima právníka - Díl. 1 - Proč právě 50.000 podpisů?

Proč při volbě prezidenta sbíráme právě 50.000 podpisů? Je to málo? A nebo moc? A jak se výše požadovaných podpisů vyvíjela po celou dobu snahy zavést v ČR přímou volbu prezidenta?

24.7.2017 v 12:17 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 1424 | Diskuse

Jan Dvořák

Merkelová je kotva stability. Myslel to Seehoffer upřímně? Známe odpověď

K překvapení většiny Bavorů, ale též valné části obyvatel „zbytku“ Německa, se bavorský premiér a šéf CSU Seehoffer vyslovil nadmíru příznivě o kancléřce Merkelové, ačkoli dříve se do ní strefoval, kudy chodil.

24.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 699 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 26.78 Průměrná čtenost 1177

názory o životěNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.