Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O nevině, vině rozhoduje v právním státě nezávislá justice, ne politici, média či "ulice"

13. 06. 2017 13:20:52
Zásahy prezidenta Zemana a ministra spravedlnosti Pelikána do probíhající "kauzy Rath" považuji za skandální ohrožení jednoho z pilířů demokratického systému nezávislé justice.

Prezident údajně vyhrožoval soudci Vrchního soudu, že označil odposlechy za nezákonné a ministr spravedlnosti použil sice legální možnost stížnosti pro porušení zákona v neprospěch obviněného, ale např. dle názoru bývalého Ústavního soudce Höllandera se jedná o, cituji, "byl zaveden do československého právního řádu pod sovětským vlivem přijetím trestního řádu v roce 1950", "pro politiky reprezentující moc výkonnou populistickým prostředkem v řadě kauz přinášejícím potlesk davu", "institut stížnosti pro porušení zákona česká teorie trestního práva po roce 1989 odmítla jako neslučitelný s principy demokratického trestního řízení, zejména pak s principem rovnosti jeho účastníků".


Je povinností zásadním způsobem oddělit dvě roviny, tj. 1) nezávislou justici a její kauzu Rath, justice rozhodne o nevině či vině a 2) sympatie či antipatie, laické úsudky, ovlivňování názoru lidí od jiných politiků, médií atp.


Rath je kontroverzní politik, který má řadu příznivců, ale i těch, co ho nenávidí a přejí mu vězení. Ale spravedlnost není o tom, co si který občan přeje, ale o tom, jestli je Rath nevinen či vinen. Ač se to může zdát nepraděpodobné, tak krabice se sedmi milióny, kterou údajně našli u Ratha na ulici, není "rozsudkem nezávislé justice v právním státě". Doufám, že rozsudky v této demokratické zemi neurčují politici, média či dokonce "ulice", ale nezávislá justice.

"Kauza Rath" je mimořádně citlivá s určitými zvláštními okolnostmi, jedná se o politika, který byl v době zatčení neformáním lídrem levicové opozice, který např. bránil privatizaci zdravotnictví a ostrými komentáři kritizoval pravicovou vládu. Že už tehdy byl nenáviděný řadou pravicových politiků a voličů, ale i spolustraníků, některých médií, jsem si v minulosti všiml. Pozoruhodná je obrovská péče, jaké se Rathovi dostalo od orgánů činných v trestním řízení, tj. např. dlouhodobé i prostorové odposlechy, o vazbě rozhodoval místně nepříslušný soud v Ústí nad Labem, vazba byla neúměrně dlouhá, což stát prostřednictví Ministerstva spravedlnosti přiznal a vyplatil Rathovi odškodné atp. Proto by měli politici např. Zeman, Pelikán být mimořádně opatrní a do kauzy jiného politika, tím spíše před volbami, nezasahovat, jinak se vystavují nebezpečí, že budou osočeni z ovlivňování kauzy a může to být závažný argument u Ústavního či mezinárodního soudu pro Ratha a jeho obhájce, že bylo porušeno právo na spravedlivý a nezávislý proces.


Lidé by si měli uvědomit, že zdaleka nejde pouze o Ratha, ale jde o to, jestli o nevině či vině bude rozhodovat nezávislá justice nebo politice, média či dokonce "ulice"....


Pozoruhodné je, že v kauze Rath Ministerstvo spravedlnosti uznalo nezákonnost tak dlouhé vazby a to samé ministerstvo prostřednictví ministra podalo stížnost pro porušení zákona v neprospěch obviněného. Tj. orgán, který již jednou sám přiznal selhání státu v této kauze v neprospěch obviněného se pustí do dalšího "ataku" obviněného a to v "teritoriu" nezávislé justice. Být na místě ministerstva spravedlnosti, mlčím, mlčím a mlčím.


Na závěr se zeptám, jestli měl bývalý Ústavní soudce pan Höllender pravdu, když uvedl jako údajný důvod existence sížnosti pro porušení zákona "potlesk davu"? Co myslíte, ozval se "potlesk davu"? Za sebe mohu říct, že jsem netleskal, protože není čemu.... Proč? Protože si přeji nezávislou justici. Nenechme se prosím ovlivnit emocemi, že se v této kauze jedná o z různých důvodů některými lidmi "nenáviděného" Ratha....

Odkazy na články Kauza Rath prolomila princip rovnosti http://echo24.cz/a/wzfk5/kauza-rath-prolomila-princip-rovnosti
Nejvyšší soud se v Rathově kauze zpronevěřil svému poslání http://www.reflex.cz/clanek/komentare/80000/nejvyssi-soud-se-v-rathove-kauze-zproneveril-svemu-poslani.html

Autor: Zdeněk Steinbauer | úterý 13.6.2017 13:20 | karma článku: 15.37 | přečteno: 529x

Další články blogera

Zdeněk Steinbauer

Skandální diskvalifikace Petera Sagana, Tour de France si dala vlastní gól....

Četl jsem, že Peter Sagan je diskvaifikovaný z celé Tour de France. Zásadně s tím nesoulasím a je to skandální.

4.7.2017 v 22:22 | Karma článku: 34.74 | Přečteno: 2306 | Diskuse

Zdeněk Steinbauer

Stop "nadvládě automobilů" ve městech aneb města patří lidem, ne automobilům.

Úvodem bych chtěl říct, že města patří lidem a ne automobilům. Je to klíč k řešení problému zvaný automobilismus ve městech.

1.7.2017 v 10:47 | Karma článku: 31.70 | Přečteno: 3136 |

Zdeněk Steinbauer

Korektnost je slušnost, nehrajme si se zlem, historie vypráví....

Zaujal mě článek, ve kterém je rozhovor s místopředsedou Nejvyššího soudu panem Fialou s titulkem "Vedle základních lidských práv by měly existovat i základní povinnosti, tvrdí místopředseda Nejvyššího soudu". (Odkaz dole.)

24.3.2017 v 11:44 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 1168 |

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Nafasujeme volební lístky, ale nehodíme je do urny, aby se ukázalo

Slov o ohrožení demokracie padlo dnes před volbou předsedy sněmovny na tuny. Balast, hodný pádu do zapomnění už ve chvíli vyslovení. Protože – podle činů poznáte je.

22.11.2017 v 20:47 | Karma článku: 29.97 | Přečteno: 806 | Diskuse

Karel Šindelář

Vzestup Andreje Babiše je logickým vyústěním současné ekonomické politiky

Pomyslná pražská kavárna už delší dobu hledá „viníky“ výsledků posledních parlamentních voleb. Ovšem Jiří Pehe ve svém komentáři zaperlil. Příčinou vzestupu Andreje Babiše je prý politika Václava Klause.

22.11.2017 v 19:48 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 630 | Diskuse

Tonička Plíšková

Drzé Sirény lžou a řvou

V politice, v médiích, v běžném životě, když nás potřebují obalamutit, využít a nechat nás narazit na tvrdou skálu. I zkušení námořníci ztroskotali, když podlehli vábivému hlasu Sirén. I dnešní zlé Sirény se ozývají...

22.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 422 | Diskuse

Janis Sidovský

Marné čekání na chlapskou slušnost

Čekal jsem, že se pan poslanec zachová jako slušný chlap. A postaví se čelem k výrokům svého tajemníka. Místo toho jsem se dočkal naprosté ignorace.

22.11.2017 v 18:52 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 1116 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kalousek chlastá v přímém televizním přenosu?

Nemohu si pomoct, ale nešlo to přehlédnout. Vypadalo to, že poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) chodil doplňovat inspiraci pro parlamentní diskusi do baru poslanecké sněmovny.

22.11.2017 v 18:50 | Karma článku: 38.02 | Přečteno: 1802 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1187

názory o životěNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.